Zdrowa GłowaCzym jest zdrowa głowa? To taka głowa, która wątpi, gubi się, zatrzymuje, załamuje, ale nadal poszukuje, walczy, próbuje i marzy.

 

Czym jest portal Zdrowa Głowa? To miejsce, które jest kreowane na potrzeby Czytelników. Próbujemy szukać odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania z zakresu psychologii, psychoterapii i rozwoju osobistego. Swoją wiedzą służą nam nasi doświadczeni partnerzy – psychologowie i psychoterapeuci praktycy z wieloletnim doświadczeniem.

 

Portal powstał na podstawie zainicjowanej w 2013 ogólnopolskiej kampanii społecznej Mam Terapeutę, która miała na celu walkę ze stygmatyzacją osób korzystających z pomocy terapeutycznej. Dzięki akcji byliśmy świadkami wielu psychoterapeutycznych „comming out’ów”, a także zrozumieliśmy, jak ważna jest psychoedukacja i dostarczanie pewnych i rzetelnych informacji.

 

Zbierając powyższe doświadczenia powstał portal psychoedukacyjny Zdrowa Głowa. To tu, Czytelniku, znajdziesz informacje na temat psychoterapii i jej działania. Jesteś gotowy by podzielić się swoimi doświadczeniami z terapii? Weź udział w akcji Mam Terapeutę! Jesteś ciekaw nowinek ze świata psychologii i psychoterapii? Zajrzyj na naszego Bloga! Masz pytanie? Chcesz, aby na stronie pojawił się artykuł o konkretnej tematyce? Napisz do nas! Naszym celem jest obalanie mitów na temat psychologii i psychoterapii poprzez dostarczanie sprawdzonych informacji. Sprawdź co możesz zrobić, by pomóc sobie w kryzysie lub co blokuje Cię przed rozwinięciem skrzydeł.

 

Psychoterapia i psychologia to nauka – nie czary.

 

KIM JESTEŚMY?

 

Jesteśmy absolwentkami Uniwersytetu SWPS, magistrami psychologii, które już na studiach rozpoczęły swoją przygodę z psychoedukacją. Od 2013 roku aktywnie staramy się odczarować niekiedy zniekształcony obraz psychoterapii i psychologii poprzez przekazywanie Czytelnikom tego, co już wiemy i tego, czego wciąż się uczymy.

 

Arletta Szulwic

Arletta Szulwic: mgr psychologii klinicznej oraz neurokognitywistyki, absolwentka Uniwersytetu SWPS

„Przyznaję, że na studia psychologiczne zdecydowałam się przede wszystkim dlatego, że chciałam lepiej poznać i zrozumieć siebie. Początkowo nie myślałam o tym, żeby w przyszłości pracować jako psycholog, ale to zmieniło się z czasem. Im więcej miałam zajęć, na których uczyliśmy się o psychoterapii, tym bardziej mnie ona ciekawiła i fascynowała. W pewnym momencie znalazłam się w takiej sytuacji, że uznałam, iż mi samej psychoterapia się przyda, więc postanowiłam się jej podjąć. Z jednej strony im bardziej poznawałam siebie w tym procesie, tym bardziej byłam zadowolona z tego, że podjęłam się wyzwania, jakim jest praca nad próbą zrozumienia siebie i własnym rozwojem. Jednocześnie starałam się nie mówić o tym głośno, a jeśli już do tego dochodziło, czułam spory niepokój i obawę o to „co ludzie pomyślą?”. Czułam niezgodę na taki stan rzeczy i kiedy zobaczyłam w sieci amerykańską wersję akcji, pomyślałam, że przeniesienie jej na rodzimy grunt to jest dokładnie to, czego w Polsce potrzeba. Mam nadzieję, że akcja „Mam Terapeutę” i strona Zdrowa Głowa przyczyni się do zrozumienia, czym tak na prawdę jest psychoterapia i że może z niej skorzystać każdy, kto wyraża chęć poprawy jakości swojego życia.”

W Zdrowej Głowie odpowiada za: content marketing, media społecznościowe, koordynację produkcji multimediów, stronę internetową, wdrażanie nowych projektów, współprace komercyjne i wiele, wiele innych 🙂

Kontakt: [email protected] 

 

Joanna Gutral

Joanna Gutral: mgr psychologii, doktorantka Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich na Uniwersytecie SWPS w Warszawie, absolwentka Podyplomowej Szkoły Psychoterapii Poznawczo Behawioralnej pod kierunkiem dr A. Popiel i dr E. Pragłowskiej na Uniwersytecie SWPS

Psycholożka i certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, członek Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej oraz European Association for Behvioural and Cognitive Psychotherapy. Doktorantka Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu SWPS na wydziale psychologii, absolwentka całościowego szkolenia w Podyplomowej Szkole Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS pod kierownictwem dr Agnieszki Popiel i dr Ewy Pragłowskiej. Współzałożycielka i współtwórczyni Akcji Mam Terapeutę oraz portalu Zdrowa Głowa. Badawczo zajmuje się postrzeganiem siebie i innych w czasie. Jest laureatką nagrody im. Prof. Z. Pietrasińskiego, stypendystką i kierownikiem grantu finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Prowadzi psychoterapię indywidualną osób dorosłych w Domu Rozwoju w Warszawie, swoją pracę poddaje regularnej superwizji. Prowadzi również zajęcia ze znienawidzonej przez większość studentów statystyki i metodologii oraz psychologii klinicznej. Miłośniczka teatru, wierna czytelniczka twórczości Irvina Yaloma i dumna posiadaczka psiego adopciaka imieniem Buba.

W Zdrowej Głowie odpowiada za: kontakt z mediami, recenzje książek, posty sponsorowane, relacje z wydarzeń związanych z tematyką psychoterapii i psychologii.

Kontakt: [email protected]

 

PSYCHOEDUKATORKA

 

Joanna Gruhn-Devantier

Joanna Gruhn-Devantier: mgr psychologii, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Psychoterapeutka psychodynamiczna, ukończyła 4-letnie, podyplomowe szkolenie psychoterapeutyczne w Szkole Psychoterapii Mabor. Współzałożycielka warszawskiej poradni psychologicznej Dom Rozwoju.

Na co dzień pracuje z pacjentami w gabinecie, wspierając ich na drodze do zdrowia psychicznego oraz pomagając w lepszym zrozumieniu siebie, swojej historii oraz relacji z innymi ludźmi. Po godzinach jako część Zdrowej Głowy pisze artykuły, nagrywa podcasty, prowadzi warsztaty i szkolenia, całym sercem wierząc w moc psychoedukacji. Jej misją jest odczarowywane psychoterapii- żeby mogła być widziana po prostu jako jedna z metod dbania o zdrowie człowieka, a także szerzenie wiedzy na temat zaburzeń psychicznych – aby nauka mogła wygrywać ze stereotypami i uprzedzeniami.

 

REDAKCJA

 

Kinga Bartkowiak — absolwentka etnologii, studentka psychologii na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu. Członkini Koła Naukowego Psychoterapii i Treningu.

„Jeszcze kilka lat temu widziałam dla siebie inna drogę — chciałam pracować jako copywriterka i dziennikarka. Dopiero podczas psychoterapii własnej, o której zawsze mówię otwarcie, odkryłam, że chciałabym studiować psychologię. To odkrycie umocniło się i stało postanowieniem, kiedy przeczytałam książkę „Kat miłości” Irvina D. Yaloma oraz zbiór wywiadów „Żyj wystarczająco dobrze”. Podczas pierwszego roku studiów zdałam sobie sprawę z wagi psychoedukacji i Zdrowa Głowa jest dla mnie właśnie takim miejscem, gdzie można szczerze i głośno mówić o roli emocji, również tych trudnych, czy o działaniu psychoterapii. Na Instagramie prowadzę akcję #WystarczającoDobryPiątek, którą staram się pokazać, że warto dbać o swoje zdrowie psychiczne i o samego siebie w duchu hasła self-care isn’t selfish”.

Kontakt: [email protected]