Skip to main content

Macie czasami wrażenie, że w różnych, a najczęściej w tych trudnych sytuacjach, pojawiają się w Waszych głowach głosy: surowy, karzący i wymagający krzyk, oskarżycielski sceptyk, rozzłoszczony nastolatek lub nastolatka a czasami małe, wylęknione dziecko? I że czasami chciałoby się, aby na arenę wkroczył głos rozsądku, Zdrowy Dorosły, który potrafiłby zagospodarować wszystkimi zebranymi i pomóc w ukojeniu emocji, znalezieniu adaptacyjnego zachowania?

O tym właśnie jest dzisiejszy podcast – o terapii, która nie tylko identyfikuje, nazywa i bada pochodzenie wszystkich tych głosów, a także buduje, wzmacnia, lub wydobywa z kulis życiowej sceny ten głos Zdrowego Dorosłego, ucząc nas radzić sobie z różnymi schematami zachowań. Mowa o Terapii Schematu, a o tym, jak przebiega taka terapia, jakie jest jej wykorzystanie, skuteczność oraz techniki pracy podczas sesji terapeutycznej opowiada Przemek Mućko, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny i terapeuta schematu, autor bloga psychoedukacyjnego Psychowiedza.

W swoje czułe patronackie ręce dzisiejszy odcinek wzięło Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, które wydało genialną książkę „Kontekstualna Terapia Schematów„, opisującą integracyjne podejście uwzględniające terapię schematu oraz nurt trzeciej fali terapii poznawczo-behawioralnej. Serdecznie polecamy tę książkę wszystkim specjalistom oraz specjalistkom, a także osobom zainteresowanym terapią schematu.

Przemek Mućko – jest absolwentem Wydziału Psychologii SWPS. Bezpośrednio po studiach przez pięć lat pracował naukowo i dydaktycznie w Zakładzie Psychologii Medycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Kolejne pięć lat przepracował jako psycholog w Oddziale Leczenia Zaburzeń Nerwicowych Szpitala MSW w Otwocku, gdzie prowadził psychoterapię indywidualną, grupową oraz warsztaty psychoedukacyjne. W swojej pracy terapeutycznej posługuje się podejściem poznawczo-behawioralnym oraz terapią schematu. Ma duże doświadczenie w pracy z osobami, które doświadczyły zdarzeń traumatycznych. Zajmuje się problemami związanymi z lękiem, samooceną oraz trudnościami w relacjach. Często trafiają do niego również osoby, które doświadczały w dzieciństwie przemocy i/lub wychowywały się w rodzinach z problemem alkoholowym.

Joanna Gutral

Joanna Gutral – psycholożka i certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, członek Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej oraz European Association for Behvioural and Cognitive Psychotherapy. Doktorantka Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu SWPS na wydziale psychologii, absolwentka całościowego szkolenia w Podyplomowej Szkole Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS pod kierownictwem dr Agnieszki Popiel i dr Ewy Pragłowskiej. Współzałożycielka i współtwórczyni Akcji Mam Terapeutę oraz portalu Zdrowa Głowa. Badawczo zajmuje się postrzeganiem siebie i innych w czasie. Jest laureatką nagrody im. Prof. Z. Pietrasińskiego, stypendystką i kierownikiem grantu finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Prowadzi psychoterapię indywidualną osób dorosłych w Domu Rozwoju w Warszawie, związana jest także z Kliniką Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS, swoją pracę poddaje regularnej superwizji. Prowadzi również zajęcia ze znienawidzonej przez większość studentów statystyki i metodologii oraz psychologii klinicznej. Miłośniczka teatru, wierna czytelniczka twórczości Irvina Yaloma i dumna posiadaczka psiego adopciaka imieniem Buba.

Zdrowa Głowa

About Zdrowa Głowa

Leave a Reply