Skip to main content
ARTYKUŁYPODCASTY

O byciu w dupie – PODCAST

By 10 października 20212 grudnia, 2021No Comments

Dziś, 10.10, obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. O tym, dlaczego zdrowie psychiczne jest ważne staramy się psychoedukować od lat. Dzięki Waszemu zaangażowaniu udało nam się zgromadzić tu zasobną bazę wiedzy. Korzystajcie z niej wedle potrzeb i uznania.

A tym razem chcemy nieco bardziej osobiście. We współpracy z Wami, o Waszych doświadczeniach, myślach i przekonaniach. O tych zniekształceniach, co to mącą w głowie, o lękach, porównaniach i wątpliwościach. O kryzysach, które są nieuniknione i o szlachetnym zdrowiu, szczególnie tym psychicznym. Zdrowie nie jest na raz dane, to proces, pełen wzlotów i upadków, momentów euforii, kryzysów, stagnacji, chaosu i reorganizacji. Dziś chciałyśmy, aby było serdeczniej. Tak po prostu, kumpelsko, pogadajmy o tym, co się nam zdarza wszystkim, czyli tak zwane lądowanie w dupie. Może oznaczać gorszy moment, okres, stratę, problemy z adaptacją, kryzys.

Do brzegu: Zdrowe Głowy, znamy się już jakiś czas. Zróbcie sobie przerwę i pocelebrujcie z nami ten dzień robiąc sobie przestrzeń na myśl o zdrowiu psychicznym. Tak po prostu: w jakim jesteś teraz stanie? Czego potrzebujesz? Na co masz wpływ? Co powiedział_abyś swojej najbliższej osobie, gdyby była w sytuacji podobnej do Twojej? Gorsze dni są nieuniknione, wszystkie emocje są ważne, bo niosą ze sobą cenne informacje, a korzystanie ze specjalistycznej formy dbania lub leczenia nie stanowi o słabości, a o sile, by problem zauważyć.

Ten odcinek miał być osobistym wsparciem, pogawędką, chociaż nieubłagana formuła sprawia, że nie mogliście zabrać w nim bezpośrednio głosu – więc przytoczyłam Wasze komentarze, wiadomości. Będzie nam miło, jeżeli dacie znać w komentarzu, abyśmy tego dnia mogli po prostu pobyć razem i powspierać się na tyle, na ile to możliwe.

Nasze zdrowie, Zdrowe Głowy!

P.S.1. W odcinku odsyłamy także do specjalnych odcinków Zdrowa Głowa (dla) Rodziców, który zrealizowałyśmy we współpracy z Empik Go (tam też znajdziecie te odcinki).

P.S.2. Na okładce ja, w 2014, w najgłębszej dupie w jakiej dotychczas w życiu byłam, zaraz po pierwszej wizycie u psychoterapeuty.

P.S.3. Mam nadzieję, że to zgrzebne określenie (bycie w dupie) nie sprowokuje IG do (dz)bana, a z góry uprzedzamy, że słowo to pada w podcaście często.

Joanna Gutral – psycholożka i certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, członek Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej oraz European Association for Behvioural and Cognitive Psychotherapy. Doktorantka Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu SWPS na wydziale psychologii, absolwentka całościowego szkolenia w Podyplomowej Szkole Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS pod kierownictwem dr Agnieszki Popiel i dr Ewy Pragłowskiej. Współzałożycielka i współtwórczyni Akcji Mam Terapeutę oraz portalu Zdrowa Głowa. Badawczo zajmuje się postrzeganiem siebie i innych w czasie. Jest laureatką nagrody im. Prof. Z. Pietrasińskiego, stypendystką i kierownikiem grantu finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Prowadzi psychoterapię indywidualną osób dorosłych w Domu Rozwoju w Warszawie, związana jest także z Kliniką Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS, swoją pracę poddaje regularnej superwizji. Prowadzi również zajęcia ze znienawidzonej przez większość studentów statystyki i metodologii oraz psychologii klinicznej. Miłośniczka teatru, wierna czytelniczka twórczości Irvina Yaloma i dumna posiadaczka psiego adopciaka imieniem Buba.

Zdrowa Głowa

About Zdrowa Głowa

Leave a Reply