Jak wybrać dobrego psychologa?

with Brak komentarzy

Jak wybrać dobrego psychologa?Wybranie odpowiedniego specjalisty jest istotnym krokiem w drodze do lepszego samopoczucia. Właśnie, dlatego nie powinniśmy wybierać pierwszego lepszego psychologa, który wyskoczy nam na liście w przeglądarce.

 

Znalezienie odpowiedniego psychologa nie jest łatwym zadaniem, lecz nie niemożliwym. Przy wyborze specjalisty powinniśmy pamiętać, że powinien on mieć odpowiednie wykształcenie oraz powinien jako człowiek odpowiadać nam samym. W momencie, gdy coś denerwuje nas lub irytuje w osobie do której przyszliśmy po pomoc, odciąga to wtedy naszą uwagę od istoty problemu z którym przyszliśmy do psychologa, co może być przyczyną nieskutecznej pomocy. Pierwszym wyznacznikiem naszego wyboru powinien być posiadany tytuł magistra psychologii. W Polsce na chwilę obecną w świetle prawa każdy, nawet osoba bez odpowiedniego wykształcenia, może otworzyć gabinet psychologiczny i świadczyć tego rodzaju pomoc. Z tego powodu niezbędnym jest sprawdzenie czy osoba do której chcemy udać się na wizytę ukończyła studia magisterskie na kierunku psychologii. Także jeśli chcemy skorzystać z psychoterapii ważnym jest, aby dany specjalista przebył szkolenie psychoterapeutyczne. Podstawą pomocy psychologicznej jest rozmowa z nami, dlatego nie powinniśmy zawierzać naszego własnego zdrowia psychicznego osobie bez odpowiedniej wiedzy oraz kwalifikacji. Warto sprawdzić rekomendacje danego specjalisty np. czy są opinie na jego temat, jeśli tak to jakie. Nie powinniśmy bać się zapytać psychologa o jego kompetencje, ukończone szkoły – profesjonalny psycholog na pewno nie poczuje się urażony oraz nie będzie zdziwiony naszą dociekliwością. Możemy również sprawdzić czy są dostępne jakieś wypowiedzi danego specjalisty, dzięki czemu będziemy mogli poznać jego podejście do pracy. Jeśli zdecydujemy się na wizytę u psychoterapeuty, powinniśmy sprawdzić w jakim nurcie pracuje. Najpopularniejsze są terapia psychodynamiczna oraz poznawczo-behawioralna. Ważne jest również doświadczenie danego psychologa. Czy odbył różne praktyki w placówkach świadczących pomoc psychologiczną? Niekoniecznie musi być to osoba z kilkunastoletnim doświadczeniem pracy w gabinecie psychologicznym. Powinniśmy mieć pewność, że nasz problem nie zaskoczy specjalisty do którego przychodzimy.

Jak wybrać dobrego psychologa?

Podczas samej już wizyty u psychologa powinniśmy zwrócić uwagę czy zostały omówione zasady według, których będą przebiegać spotkania. Na pierwszej wizycie u psychologa wskazane jest, abyśmy uzgodnili jaki jest cel sesji, jak często będziemy się spotykać oraz zasady wizyt w gabinecie. Wszystko to powinno być zawarte w kontrakcie lub umowie zawartej pomiędzy nami oraz specjalistą. Ważne jest, abyśmy zwrócili uwagę na to jak czujemy się podczas samej wizyty u danego psychologa. Czy czujemy się komfortowo oraz bezpiecznie? Czy jesteśmy w stanie zaufać wybranemu psychologowi? Bez zaufania ciężko będzie stworzyć odpowiednią relację, a jest ona bardzo kluczowa w trakcie terapii. Jeśli nie będziemy potrafili otworzyć się i opowiedzieć o naszych myślach oraz uczuciach, psycholog nie będzie mógł nam pomóc w odpowiedni sposób. Warto zastanowić się czy podczas wizyty specjalista skupia się na nas czy na samym sobie. Czy próbuje nas poznać i jest dociekliwy? Czy pragnie nas zrozumieć? Powinniśmy zwrócić uwagę czy dany specjalista jest ukierunkowany na nas, to znaczy czy odnosi się do nas z szacunkiem oraz reaguje na nasze potrzeby. Kolejnym pytaniem na które musimy sobie odpowiedzieć to czy jest również ważne dla niego, co nas zmotywowało, aby skorzystać z pomocy psychologicznej? Nie możemy zapominać, że psycholog pomaga nam tylko dokonać zmian, nakierować nas w jaki sposób rozwiązać problem, dlatego istotne jest, abyśmy my sami chcieli współpracować oraz pracować nad samym problemem. Powinniśmy zastanowić się również czy razem z psychologiem jesteśmy zgodni co do metod, które mogą być wykorzystywane w trakcie naszych spotkań. Wszelkie nieporozumienia w którejś z kwestii mogą mieć znaczący wpływ na jakość udzielanej pomocy. Warto zwrócić uwagę na to czy psycholog patrzy na nasz problem realnie i nie obiecuje nam zbyt dużo. Wiele sytuacji wymaga dłuższej pracy, dlatego gdy przychodzimy np. z depresją, a dostajemy odpowiedź, że już po trzecim spotkaniu odzyskamy swoje życie, powinno nas to zastanowić. Z racji, iż ludzka psychika jest bardzo delikatna, zmiany wprowadzane w naszym życiu nie są widziane natychmiastowo. Również każdy z nas jest inny, dlatego nie ma jednej recepty na lepsze samopoczucie oraz rozwiązanie problemów. Profesjonalny psycholog, z odpowiednim doświadczeniem oraz wiedzą będzie miał tego świadomość.

 

W znalezieniu dobrego psychologa najważniejsze jest nasze własne samopoczucie przy danej osobie oraz jego wykształcenie. Pomoc psychologiczna opiera się głównie na rozmowie, dlatego musimy się przy specjaliście czuć przede wszystkim bezpiecznie oraz mieć zaufanie do niego i jego kwalifikacji. Jeśli odczujemy podczas sesji, że coś jest nie tak w naszej relacji z psychologiem nie powinniśmy mieć obaw przed udaniem się po pomoc do kogoś innego.

 

Autor artykułu:
Artykuł przygotowało Empatio – Poradnia Psychologiczno-Psychiatryczna Magdaleny Senderowskiej z Wrocławia – empatio.pl