Skip to main content

Teatralność, uwodzicielskość, koncentracja na wyglądzie zewnętrznym, mało autentycznie wyglądająca emocjonalność oraz ogromna potrzeba atencji – to wszystko cechy, które mogą charakteryzować osoby z histrionicznym zaburzeniem osobowości. W tym odcinku psychoterapeutka Joanna Gruhn-Devantier z Domu Rozwoju opowie Wam o tym, czy to, że lubimy być w centrum uwagi, słyszeć komplementy i flirtować to już oznaki zaburzenia osobowości oraz gdzie przebiega granica pomiędzy zwyczajnymi, a czasem nawet pożądanymi cechami ludzkiej osobowości, a zaburzeniem psychicznym, wymagającym profesjonalnej pomocy.

Jak zwykle sięgniemy do filmów i seriali, próbując znaleźć przykłady fikcyjnych postaci, które można by w taki sposób zdiagnozować (mały spoiler – fani The Office znajdą tutaj coś dla siebie). Dowiecie się też na czym dokładnie polega histrioniczne zaburzenie osobowości oraz jakie mogą być przyczyny jego powstawania.

Joanna Gruhn-Devantier – psycholożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Psychoterapeutka w trakcie procesu certyfikacji, ukończyła czteroletnie podyplomowe szkolenie psychoterapeutyczne w Ośrodku Psychologiczno-Medycznym „Mabor”, rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. Prowadzi psychoterapię dzieci, osób dorosłych oraz rodzin w podejściu psychodynamicznym, które łączy z nurtem systemowym. Współzałożycielka Domu Rozwoju.

Zdrowa Głowa

About Zdrowa Głowa

Leave a Reply